مسافرت، وسیله نجات شخص از چیزى است که از آن فرارى است و یا موجب رسیدن او به چیزى است که بدان علاقه‌مند است.  سفر مربی انسان است و برای جسم و روح انسان سازندگی دارد. سفر وسیله شناخت است، هم شناخت خود، هم شناخت دیگران.

خداوند در سوره عنکبوت آیه 20 می‌فرماید: قل سیروا فی الارض فانظروا کیف بدا الخلق. بگو در زمین بگردید پس بنگرید که خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است.

نکاتی در باب سفر "آداب مسافرت "

از امام باقر علیه السلام نقل شده است که فرمود: "هرگاه معاشرت مى‌کنى با مثل خودت معاشرت کن و مبادا با کسى معاشرت کنى که عهده‌دار مخارج تو باشد، زیرا این کار باعث ذلت مؤمنان است."

از آن حضرت است که فرمود: "حق مسافر، آن است که اگر مریض شد برادران همسفرش تا سه روز برایش توقف کنند."

پیش از مسافرت، هنگام بیرون رفتن نماز بگزارد.

در من لا یحضره الفقیه از قول پیامبر صلى الله علیه و آله آمده است که فرمود: "شخص مسافر براى خانواده‌اش از دو رکعت نمازى که وقت رفتن به سفر به جا آورد و بگوید: خداوندا خود و خانواده و مال و اولاد و دنیا و آخرت و امانت و پایان کارم را در نزد تو به ودیعت مى‌گذارم، چیز بهترى به جا نمى‌گذارد، و این سخن را کسى نمى‌گوید مگر آن که خداوند آنچه را که خواسته است به او مرحمت مى‌کند." (محاسن برقى، کتاب السفر، ص۳۵۸ - ۳۴۵)

مسافر وقتى از منزل بیرون آمد، دعا را بخواند.

"از حضرت موسى بن جعفر علیه السلام شنیدم که مى‌فرمود: اگر مردى از شما قصد سفر کرد، بر در منزلش ، رو به سمتى که مى‌خواهد سفر کند، بایستد و سوره حمد را رو به جلو و به طرف راست و چپ و نیز آیة الکرسى را به سمت جلو و راست و چپش بخواند، سپس بگوید: خدایا! مرا و هر چه همراه من است نگهدار و مرا با آنچه همراهم نیست سالم بدار و مرا با آنچه همراه دارم به لطف خود، به خوشى به مقصدم برسان. خداوند، او را با آنچه همراه دارد، نگهدارى مى‌کند و به سلامت به مقصد مى‌رساند."(من لایحضره الفقیه، ص۲۲۴ - ۲۲۲.)

امام صادق علیه السلام وقتى که آهنگ سفر داشت، مى‌گفت: "خداوندا راه ما را باز کن و مسیر سفر ما را نیکو گردان و سلامتى ما را تامین کن."(من لایحضره الفقیه، ص۲۲۴ - ۲۲۲.)

در سنن النبی آمده است که: پیامبر در سفر ، از منزلی بخ منزل دیگر جابجا نمیشد مگر آنکه دو رکعت نماز می خواند و می فرمود : نماز می خوانم، تا برایم شهادت دهند.

سفر خوبی داشته باشید....


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳٩۱ | ٢:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : انسان | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.