می خواهم برایتان دردهایی را بازگو کنم که احتمالا عده زیادی از شما دوستان هم ، امثال آن را دیده یا شنیده اید اما شاید به آن توجه نکرده باشید.

بحث کتاب و درس و امتحان ونمره قبولی و... همیشه داغ داغ است و سرد هم نمیگردد. هم در مدارس و هم در دانشگاه ها ، انتظار می رود هر چه به مقاطع بالاتر می رویم ، فهم و درک و فرهنگمان هم پیشرفتی داشته باشد. از لحاظ ادب و رفتار متواضع تر و خاشع تر شده باشیم . اما بسیار دیده ام رفتار های نا درست وزننده از همین دانشجویان به اصطلاح فهمیده و متشخص. کسانی که فکر می کنند از دانش بالایی برخوردارندو بسیار می فهمند و اگر پیش رویشان را باز بگذارید خود را استاد هم می دانند . کسانی که فرمایش مولای متقیان علی (ع) را فراموش کرده اند که:

 هر کس چیزی به من بیاموزد مرا غلام خویش کرده است .

تا زمانی که در کلاس درس تشریف دارند و استاد در حال تدریس است فضا را به سخره گرفته و از هر دری سخنی به میان می آورند که بسیاری موارد کاملا بی ربط است و یا حتی ممکن است به استاد هم توهین شود . گاهی خیلی پر توقع می شوند و به بهانه آزادی بیان بر سر اعتقادات و سیاست و... با استاد مشاجره می کنند و صدایشان را بالا می برند و در نهایت بدون اجازه و در کمال بی ادبی کلاس را ترک می کنند درب را محکم به هم می کوبند و هرگز به جسارتشان فکر هم نمی کنند ...

این بود اوضاع داخل کلاس.

تصور کنید در سالن دانشگاه ایستاده اید و همان لحظه درب یکی از کلاس ها باز میشود و استاد و دانشجویان از آن خارج می شوند. ناراحت می شوید از حرکت دانشجویی پشت سر استاد راه می رود و ایشان را با حرکات نا مناسب مسخره میکند و با دوستان مثل خودش آرام می خنند.

همه اینها هست و انگار هیچ نیست . بسیار دیده ام در جمع دانشجویان وقتی حرف از امتحان و نمره به میان می آید، هر کسی چه القابی را نثار استاد گرامیش می کند .

بگذریم . از این حرفها بسیار است و گوش شنوا اندک . " البته همه اینگونه رفتار ها و شخصیتی ندارند."

روی سخنم با این دسته از عزیزان است و فراموش نکنید که استاد را حقی ست بر شما چرا که حضرت امام سجاد (ع) در این رابطه می فرمایند:

حق معلم بر تو آن است که همواره با دیده تعظیم و تکریم به او بنگری ، مجلس او را گرامی بداری و به سخنانش با دقت گوش دهی ، رو به جانب او بنشینی و صدایت را در حضورش بلند نکنی.

تا خدا بوده وهست ، معلم بوده و هست و هر روز ، روز معلم هست . معلمی هنر است ، عشقی است آسمانی      


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: معلم , دانشجو - دانشگاه


تاريخ : شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۱ | ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ | نویسنده : انسان | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.